Художествена галерия – Стара Загора
Среща с изкуството
Днес галерията притежава обща експозиционна площ от 1200 кв. м.
Фондовете ѝ наброяват над 4000 произведения, разпределени в шест отдела: "живопис", "графика", "скулптура", "иконопис", "възрожденски гравюри", "приложни изкуства". В тях са застъпени творби на почти всички български художници от последните две столетия.
Идеята да бъде създадена художествена галерия в Стара Загора се отнася към края на XIX в. и е свързана с Антон Митов – бъдещия Патриарх на българското изобразително изкуство. През 1908 г. това вече е факт. Към археологическо дружество "Августа Траяна" се слага началото на художествена сбирка, а първото платно в нея е портретът на революционера Кольо Ганчев, нарисуван от художника Никола Стоенчев.
С годините колекцията от картини нараства и през втората половина на 50-те години започва подготовката за обособяването ѝ от отдел на Историческия музей в самостоятелна културна институция и през 1959 година тя вече изпълнява функциите на такава. Към фондовете й са прехвърлени още няколко десетки произведения, разпръснати из училища, читалища и сдружения.
През 2000 г. за нова база на Художествената галерия е предоставена емблематичната за града сграда на бившите хали, построени през 30-те години на ХХ век.
С богатството на своите фондове, експозиционна и популяризаторска дейност Художествена галерия - Стара Загора е сред най-значимите в страната.

Работно време
Зимно работно време:Вторник – Събота
10:00 – 18:00 часа
почивен ден – Неделя и Понеделник
Лятно работно време:
Вторник – Неделя
10:00 – 18:00 часа
почивен ден – Понеделник
Билети
Възрастни – 2,00 лв.
Ученици и пенсионери – 1,00 лв.
Деца до 7 години – безплатно
Семеен билет - 3,00 лв.
Група от 10 до15 учащи – 5,00 лв.
Група от 15 до 30 учащи – 10,00 лв.
Беседа на български език – 15,00 лв.
Специализирана беседа – 40,00 лв.
Посетете още
-
Античен форумен комплекс на Августа Траяна
„Преблестящият град на траянците“- така е наричан градът Августа Траяна. Основан е около 106-107 г. от Марк Улпий Траян. През II - III век е един от най-красивите и големи градове, значим икономически, политически, административен и духовен център на римската...
Разгледай -
Храмове
Съградени през Възраждането християнските храмове са духовни и просветни центрове за българското население на града. Към тях се създават първите училища. Свързани са с всички значими събития в този период. Разрушени по време на Руско-турската война (1877-1878 г.) и съградени...
Разгледай