Къща музей “Градски бит ХІХ век”
Научете личната история на българина
Хаджиангеловата къща разказва за личната история на българина, за промените в живота, бита и домовете на хората.
Построена е през 1883 г. от дебърския майстор Георги за семейството на заможния търговец хаджи Ангел Хаджипетков. Разположена в централната градска част, някога тя е имала голям двор с много цветя, чимшири и зеленина.
Къщата събира в себе си множество експонати от края на XIX до 60-те години на XX в. В обзаведените гостни стаи, всекидневна, салон и спалня традиционните местни предмети съжителстват с модерни за времето си вещи, пристигнали от Европа и Русия.
Посетителите откриват тук как се е променяло облеклото според модните тенденции и как „новите технологии“ навлизат в живота на българина. Предмети като пералня, електрическа ютия, радиоапарат, грамофон, вече не са луксозни стоки, а удобни и достъпни за много домакинства вещи.
В къщата има място и за света на децата, разкриващ техните интереси - играчки, книжки, учебници и други предмети от ежедневието им.
-
-
-
+1
-
Контакти
Уебсайт: https://www.rimstz.eu/Е-поща: rim@museum.eu
Регионален исторически музей, екскурзоводи: 042 919 214
Работно време
Обектът се отваря с предварителна заявка за посещение, направена в Регионален исторически музей - телефон: 042 919 214Билети
Възрастни – 4,00 лв.
Ученици и редовни студенти – 2,00 лв.
Групови посещения от 10 или повече лица – 3,00 лв.
Посетители в неравностойно положение – безплатно
За възрастни – 2,00 лв.
За деца над 7 г. – 2,00 лв.
За деца под 7 г. – безплатно
Посетете още
-
Късноантична обществена сграда с мозайки
Многоцветни подови мозайки са украсявали представителната зала, предверието и портиците на обществената сграда, разположена непосредствено до южната крепостна стена на античния град Августа Траяна.
Разгледай
С изключително многообразие от геометрични фигури, растителни елементи и птици е представена идеята за годишните сезони... -
Музей „Неолитни жилища“
Неолитните жилища са една от задължителните спирки за туристите в Стара Загора. Музеят пренася посетителите повече от 8 000 години назад във времето. Първите обитатели се заселват тук през новокаменната епоха (края на VІІ – VІ хил. пр. Хр.) и...
Разгледай